Zamknij

Akcentuj mocne strony

08:50, 12.03.2014
Skomentuj
Z Sylwią Tomczyk, pedagogiem Liceum Plastycznego rozmawiamy po wykładzie jaki wygłosiła w czasie „Dnia Kobiet” zorganizowanego przez stowarzyszenie „Radical Culture” z Krapkowic. 
 
Współcześnie mówi się o kryzysie kobiecości i męskości. Czy widzi pani jakieś rozwiązania tych kryzysów?
Ciekawostką, która mi pokazała, że takie zmiany nie następują szybko były badania, które dowiodły, że zmiany wartości i sposobu myślenia dokonują się w czasie co najmniej dwóch pokoleń. To, co teraz zaszczepiamy w nasze dzieci wyjdzie po czasie. Dzieci zaakceptują konkretną postawę i przyjmą ją jako swoją. Kiedyś byłam na wyjeździe we Włoszech i zobaczyłam, że w tym kraju jest wiele cennych zabytków i dzieł sztuki, a wynika to z szacunku dla poprzednich pokoleń. Elementy, które określają nas jako kobiety i mężczyzn są ważne – patrząc szerzej – dla całych narodów. Jest to coś, co wynika z szacunku do dziedzictwa poprzednich pokoleń. W naszym kraju często odcinamy się od tego co wydarzyło się w przeszłości, wrzucamy wszystko do jednego worka i dlatego każde pokolenie buduje od nowa. Powinniśmy się nauczyć jak dobrze korzystać z dziedzictwa przodków. Wartości, które towarzyszyły naszym pradziadkom, gdyby teraz wróciły byłyby dobre. I to wiąże się także z postawą bycia prawdziwą kobietą i prawdziwym mężczyzną. To jaką jestem kobietą ma wpływ na mojego męża. Mogę być kobietą dobrego wpływu na moją rodzinę czy nawet społeczność, w której żyję.
 
Czy szacunek zatem należy się każdemu?
Często myślimy sobie, że jeśli się z kimś nie zgadzamy, to nie będziemy go szanować. Jest różnica pomiędzy szacunkiem, który należy się danemu urzędowi, czy jest to urząd rodzica czy władzy. Możemy mieć różne poglądy, ale szacunek przynależny do danego urzędu należy okazywać. Dla mnie jako osoby wierzącej postawa błogosławienia władzy, rodzicom jest kluczem, który umożliwia Bogu wprowadzanie dobrych zmian. Czasami ludzie myślą, że nie będą błogosławić danego rządu, bo się z nim nie zgadzają, a błogosławić to dobrze życzyć. 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%