Zamknij

Aleje historyczne

13:24, 26.07.2016
Skomentuj
CzĘść druga • Aleje owocowe przy śląskich drogach odchodzą w przeszłość. Szczególnie wiosną widok drogi skąpanej w białych kwiatach czereśni bardzo długo pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Śląska. 
 
Aleje owocowe przegrywają z przemysłową „produkcją” owoców oraz rozwojem sieci dróg. Niestety, jak to w naszym kraju bywa, bezmyślnie pozbyto się pięknych drzew, masowo wycinając je  z byle powodów. Opamiętanie niestety nie przyszło na czas, ponieważ wiele z tych prawdziwych zabytków przyrody stracono bezpowrotnie. Na szczęście od kilku lat działania w tej materii są znacznie ostrożniejsze. Co więcej, stare aleje uzupełnia się nowymi nasadzeniami, drzewa poddaje fachowej pielęgnacji i dokumentuje się to, co jeszcze pozostało. W przeróżne programy ratujące aleje zaangażowały się samorządy, jednym z nich był powiat krapkowicki. Fachowcy uważają, że aleje owocowe rosnące przy drogach mają ogromne znaczenie nie tyle gospodarcze, co psychologiczno-mentalne. Ludzie identyfikują się z przestrzenią. Budują swoją tożsamość w oparciu o miejsca i wydarzenia – aleje mają w tym budowaniu duże znaczenie.
 
Walory kulturowe 
Przydrożne aleje są bardzo charakterystyczne. To miejsca, które pozostają w pamięci. Od wieków aleje ułatwiały lokalizację w terenie, co więcej, ich istnienie wpływało na utrzymanie jednakowego przebiegu dróg przez wieki. „Co wpływa integrująco na międzypokoleniową więź społeczną – podróżujemy bowiem tymi samymi drogami co nasi przodkowie” - czytamy w jednym z opracowań poświęconych tej tematyce...
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%