Zamknij

Dzieci nie brakowało

13:16, 22.08.2017
Skomentuj
Historia Rozwadzy • Nie tylko miasteczka i osady typu Krapkowice, Otmęt, Gogolin czy Zdzieszowice przeżywały swój burzliwy rozwój. Takim rozwojem może poszczycić się również wieś Rozwadza, której okres świetności przypadł na drugą połowę XIX wieku. 
 
W poprzedniej części „Historii Rozwadzy” autorstwa Arthura Schulwitza opisywaliśmy początki szkolnictwa we wsi. W 1859 roku wybudowano nową szkołę, ale już wkrótce okazało się, że i ta jest za mała. Oto ciąg dalszy tej edukacyjnej historii: 
 
„W 1868 roku sytuacja się powtórzyła. Liczba dzieci w szkole wzrosła do 199, a w 1871 roku już do 220 dzieci. Pomieszczenia w szkole okazały się znowu za małe i brak było miejsca na jej rozbudowę. Odczuwano również brak miejsca na urządzenie boiska szkolnego. Dzieci w czasie przerwy zajmowały sąsiadującą ulicę. I znowu sytuacja zmusiła do poszukiwania parceli pod budowę kolejnej szkoły. Petycje kierowane do władz powiatowych były bez echa. W 1875 roku, kiedy to przeprowadzono sekularyzację w Królestwie Pruskim i kościoły utraciły swoje dobra ziemskie, również proboszczów parafii odsunięto od wizytowania szkół. Nowym wizytatorem dla szkoły w Rozwadzy został major Albert von Schweder, który zaangażował się mocno w budowę nowej szkoły...
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%