Laserowe anioły

czwartek, 22 Październik, 2015 - 06:00
Rozmowa • Z Anetą Hońką, właścicielką firmy „Seney” w Krapkowicach, o anielskich motywach, sztuce grawerowania i personalizacji produktu.
 
Grawer to jedna z najstarszych technik zdobienia wyrobów artystycznych. Mimo tego, że z biegam czasu wszystko uległo automatyzacji, grawerowanie wciąż cieszy się dużą popularnością, dlaczego?
Technika jest trwała i bardzo dobrze się prezentuje, choćby w porównaniu do nadruku. Jest to forma bardzo elegancka i subtelna. Grawerowanie pozwala na wykonanie bardzo drobnych elementów i  detali. Wycięcie elementów z konkretnego materiału jest bardzo precyzyjne i  dokładne. Dla przykładu wykonanie ozdób świątecznych ręcznie za pomocą dłuta wymaga dużego nakładu czasu, a zrobienie tego samego laserem trwa dużo krócej i cena usługi za pomocą lasera też jest niższa niż przy wykonaniu manualnym. Poza tym można powielać wzór i wykonać ileś razy ten sam kształt czy motyw.
 
Na jakich materiałach można grawerować?
Na przeróżnych, na przykład na sklejce, papierze, beermacie - przeznaczonej do zdobienia kartek, pleksi, szkle, skórze, laminatach. Te ostatnie można stosować do wykonania tabliczek znamionowych między innymi wykorzystywanych na maszynach i urządzeniach oraz jako tabliczki na drzwiach. Można grawerować na magnesie czy breloczkach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość materiału, na przykład nie na każdym plastiku grawer ładnie się prezentuje. Oczywiście można go zrobić, ale chodzi o to, aby zachować estetykę wykonania. Niektóre plastiki topią się pod wpływem gorąca i trzeba uważać, żeby nie zniszczyć materiału. 
 
Czy są materiały, na których nie można wykonać graweru?
Wszystko zależy od tego jakiego lasera się używa. Ja na przykład nie mogę grawerować na metalach. 
 
 
 
To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
Hanna Augustyn

Dodaj komentarz