Nie pozwólmy im zamarznąć!

wtorek, 27 luty, 2018 - 13:18

Groźna zima • Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Każdy z nas może uratować życie, informując służby o osobach, które potrzebują pomocy. Minionej zimy na terenie województwa opolskiego policjanci otrzymali 112 takich zgłoszeń, a w tym roku już 14.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Ośrodkami Pomocy Społecznej, które monitorują sytuację osób bezdomnych, które z różnych powodów odmawiają skorzystania z możliwości zamieszkania w schroniskach – mówi asp. szt. Jarosław waligóra, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach. - Sprawdzamy na bieżąco pustostany, kanały ciepłownicze, tereny ogródków działkowych. Jak do tej pory nie natknęliśmy się na żadne koczujące tam osoby. Wobec nadchodzącej fali mrozów wzmagamy jednak działania i apelujemy do mieszkańców, aby zgłaszali nam, Straży Miejskiej lub pracownikom OPS, wszelkie miejsca bytowania osób bezdomnych, zagrażające ich życiu - dodaje.

Policjanci i pracownicy OPS apelują także, by nie ignorować także osób pijanych, śpiących na ławkach, czy na skwerach, pod gołym niebem. Ludzie ci, z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i szybciej ulegają wychłodzeniu, przez co są narażeni na śmierć. W przypadku natknięcia się na takie osoby, można powiadomić policję lub straż miejską. Funkcjonariusze podejmą odpowiednią inwerwencję i udzielą pomocy.

- Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone także osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak choćby z napaleniem w piecu, by ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje pomocy. Możemy też powiadomić pomoc społeczną o trudnej sytuacji sąsiada, czy znajomego – zachęca funkcjonariusz.

Autor: 
ESKA

Dodaj komentarz