Zamknij

Ucieczka z obozu Krappitz

08:25, 26.06.2015 Aktualizacja: 16:16, 26.06.2015
Skomentuj

Historia lokalna • Opisując w poprzednich numerach sytuację robotników przymusowych i jeńców wojennych różnych narodowości wspominaliśmy kilkakrotnie o Brytyjczykach. Dość wyraźnie faworyzowani przez Niemców borykali się oni w niewoli z całkowicie innymi problemami, niż Polacy, o Rosjanach i Żydach nie wspominając.

W maju i czerwcu 1940 roku dziesiątki tysięcy żołnierzy Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego dostało się do niemieckiej niewoli w Belgii i północnej Francji. Dużą część z nich Niemcy umieścili w obozie jenieckim w Łambinowicach. Stamtąd, w grupach liczących według potrzeb od 20 do 500 osób, byli oni kierowani do pracy w zakładach przemysłowych w okolicy. Grupy takie, zwane komandami pracy, kwaterowano w bliskości fabryk, początkowo w mocno improwizowanych warunkach. Krapkowice były jedną z pierwszych miejscowości, które przyjęły brytyjskich jeńców w „gościnę”.

Stu mężczyzn w altanie

Pierwsza grupa jeńców, złożona ze stu żołnierzy elitarnego pułku piechoty Middlesex, przybyła tu już w lipcu lub sierpniu 1940 roku. Z braku lepszej... 

 

"Na zdjęciu brytyjscy żołnierze pod Dunkierką" - to część podpisu zdjęcia obok opublikowanego w najnowszym wydaniu NK

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%