Nie ma zmiłuj!

czwartek, 22 Wrzesień, 2016 - 13:00
Rozmowa • Z gogolinianką Anną Miczką-Ofierą, instruktorką fitness i zumby, doradcą żywieniowym. 
 
Co doradziłaby pani osobom prowadzącym siedzący tryb życia?
Aby wreszcie się ruszyły i zorganizowały sobie przynajmniej 30-60 minut dziennie na ćwiczenia. Siedzący tryb życia nie tylko powoduje wszelkiego rodzaju bóle, ale także przykurcze mięśni i ścięgien oraz migreny. Badania pokazują, iż zaledwie 30 minut aktywności dziennie, pozwala niwelować złe skutki siedzącego trybu życia. Moim podopiecznym często radzę, aby w pracy robili sobie krótkie przerwy i gimnastykowali się przed biurkiem, krzesłem lub zeszli dwa piętra niżej schodami zamiast zjechać windą.
 
Czy można uzależnić się od ruchu?
Oczywiście! Jestem tego doskonałym przykładem. Podczas ostatniego urlopu, chodziłam po górach i zastanawiałam się, jak jeszcze mogłabym poćwiczyć (śmiech). Uważam jednak, że jest to pozytywne „uzależnienie”. Sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, silniejsi, a przy tym promieniujemy i zarażamy pozytywną energią. Dodatkową zaletą  aktywności fizycznej jest efekt uboczny w postaci zdrowego i silnego ciała oraz spokoju ducha.
 
Najtrudniejsza jest konsekwencja jeśli chodzi o ćwiczenia czy trzymanie diety. Jak sobie z tym poradzić?
Mówi się, że dieta to głodówki, ale wcale tak nie musi być i na pewno nie powinno. Dieta to nic innego, jak odżywianie się produktami jak najmniej przetworzonymi. Posiłek powinien być podawany w ilościach odpowiednich do naszych potrzeb - powtarzam to do znudzenia. Trzeba sobie uświadomić, co jemy i czy powinniśmy to jeść. Czy jest to dobre dla naszego zdrowia, a nie podniebienia. Jeśli kochamy siebie, to dieta nie jest problemem. Przecież nikt nie chce się truć. Wiadomo, że pokusy zawsze będą i każdy ma wtedy chęć zjedzenia czegoś „zakazanego”. Nie widzę w tym nic złego, pod warunkiem, że zdarza się to sporadycznie...
 
 
To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
Klaudia Kwapis

Dodaj komentarz