Zamknij

Pożyteczne dżdżownice

14:09, 29.09.2015 Aktualizacja: 14:10, 29.09.2015
Skomentuj
Twój ogród • Jeżeli przekopując przydomowy ogród podczas tegorocznej jesieni napotykamy dżdżownice to powinniśmy mieć uzasadnione powody do satysfakcji i zadowolenia. Oznacza to bowiem, że przez cały sezon wegetacyjny od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wspierają nas niezmordowane podłużne jak makaron - pomocnice. 
 
Warto dowiedzieć się więcej o wpływie tych zwierząt na glebę. Dlatego, gdy zobaczymy w ziemi te małe żyjątka – oszczędźmy je. To właśnie dżdżownice dbają o utrzymanie dobrej struktury i żyzności gleby. W dzisiejszym dodatku ekologicznym dowiemy się jaki wpływ dżdżownice mają na urodzaj plonów i jak chronić te pożyteczne stworzenia.
 
Dżdżownice pomnażają plony
Opisane w poprzednim numerze „NK” korzystne przemiany w glebach powodowane przez dżdżownice, będą przekładać się na wysokość i jakość plonów roślin. Mieszanie organicznej i mineralnej części gleby sprzyja bowiem wsiąkaniu wody, a także ułatwia wzrost korzeni roślin. 
Badania eksperymentalne naukowców wykazały, iż duża obsada dżdżownic powoduje wzrost produkcji roślinnej aż do 287% dla trawy, 111% dla pszenicy i 877% dla koniczyny. Nieznacznie niższe wartości uzyskano dla prosa, soi i grochu. Podobnie stwierdzono większy przyrost drzew w obecności dżdżownic. Ponadto udowodniono, że dżdżownice mogą pośrednio wpłynąć na obniżenie zawartości toksycznych metali ciężkich w glebie i w plonach roślin. Zwierzęta te mają bowiem właściwość wychwytywania z pokarmu i gromadzenia w tkankach ołowiu, kadmu, cynku, rtęci. Jest to bardzo ważne na obszarach uprawnych w granicach wielkich miast i w pobliżu ruchliwych dróg komunikacyjnych. 
 
Jak chronić dżdżownice?
Poza małymi dziećmi oraz użytkownikami pól golfowych na których grudki odchodów dżdżownic zakłócają kierunek ruchu piłeczki, nie ma chyba osób, które uważałyby je za niepożądane. 
Posiadacze działek na glebach żyznych i dostatecznie wilgotnych nie będą mieć większych kłopotów z utrzymaniem dostatecznej liczby pożytecznych dżdżownic. Jednakże większość ogródków działkowych jest zakładana na glebach zdegradowanych, silnie przesuszonych, o małej zawartości próchnicy i dużej przepuszczalności wody. W takiej sytuacji, pomimo wysokiego nawożenia i częstego zraszania, plony niestety będą niskie. Wówczas dobrze jest zastosować nawożenie organiczne w postaci obornika, kompostu lub nawozów zielonych. Zwiększa to aktywność mikrobiologiczną, sprzyja występowaniu dżdżownic, poprawia warunki wilgotnościowe i zwiększa zasoby próchnicy. 
 
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%