Zamknij

Stulecie wielkiej przebudowy

09:32, 02.07.2014
Skomentuj
Historia • Wprawdzie otmęcki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z przełomu XII i XIII wieku, jednak swoją dzisiejszą wielkość i kształt otrzymał dopiero w latach 1912-1914. Dokładnie dziś, 1 lipca, przypada setna rocznica konsekracji tej świątyni po wielkiej przebudowie.
 
Otmęcka parafia należy do najstarszych na całym Górnym Śląsku. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 8 sierpnia 1223 r. W dokumencie biskupa wrocławskiego Wawrzyńca, powołującym parafię w Kazimierzu (gmina Głogówek), czytamy, że wieś Pokrzywnica (gmina Reńska Wieś), pozostaje przy parafii w Otmęcie. Wiemy stąd, że otmęcka parafia nie tylko istniała już wcześniej, ale obejmowała swymi granicami znacznie większe obszary niż obecnie. Nie znamy niestety, nawet w przybliżeniu, ówczesnych jej granic. Zważywszy na fakt, że w owym czasie na całym Śląsku znajdowało się zaledwie 150 kościołów, musimy dojść do wniosku, że były one bardzo rozległe. Krapkowicki kościół p.w. Św. Mikołaja wzmiankowany jest w źródłach historycznych „dopiero” w 1330 roku, więc wcześniej także i mieszkańcy Krapkowic musieli uczęszczać do otmęckiej świątyni.   
 
Milczenie źródeł
Mimo że Otmęt był w średniowieczu dość znaczącą w okolicy miejscowością, do dziś nie zachowało się zbyt wiele informacji na jego temat. Na przełomie XIV i XV wieku kościół w Otmęcie przeszedł poważną przebudowę. Przy tej okazji pojawia się dokument księcia opolsko-niemodlińskiego Bernarda z 1425 roku, w którym przedstawia on biskupowi wrocławskiemu nowo wystawiony otmęcki ołtarz do konsekracji. W burzliwym okresie reformacji świątynia znalazła się we władaniu protestantów. Było to prawdopodobnie około roku 1558 i dopiero po osiemdziesięciu latach, w dobie wojny trzydziestoletniej, udało się przeorowi klasztoru cystersów w Jemielnicy usunąć z Otmętu pastorów ewangelickich i ustanowić na nowo katolicką parafię. Z końca XVII wieku pochodzą najstarsze zachowane do dziś księgi parafialne, z których dowiadujemy się, jakie miejscowości wchodziły wówczas w skład parafii. Poza Otmętem były to: Karłubiec, Gogolin, Malnia i Chorula. W roku 1776 do tego grona dołączyła nowo założona osada - Odrowąż. 
 
Gogolin odchodzi
Bardzo szybki przyrost liczby ludności we wszystkich miejscowościach parafii spowodował, że pod koniec XIX wieku otmęcka świątynia była już zdecydowanie za mała, jak na potrzeby wiernych. Szczególnie dynamicznie rozwijał się Gogolin będący prężnym ośrodkiem przemysłu wapienniczego. W 1887 roku liczył on ponad 2,5 tysiąca mieszkańców, czyli więcej niż pozostałe miejscowości parafii razem wzięte. Stąd oczywista stała się potrzeba budowy nowego kościoła w Gogolinie. Dzieła tego podjął się ówczesny otmęcki proboszcz Carl August Moritz Schöbel. 25 marca 1899 roku został poświęcony kamień węgielny nowej świątyni, a 10 lipca 1901 roku ksiądz Schöbel poświęcił gotowy kościół. 20 stycznia 1903 roku w Gogolinie erygowano samodzielną parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. 
 
...
 
Tekst oparty na publikacji tego samego autora „Minął wiek. W setną rocznicę wielkiej rozbudowy kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Otmęcie”, wydanej przez parafię z okazji jubileuszu.
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%