Tesche i Róża z Otmętu

środa, 29 Maj, 2019 - 08:00

W lipcu 1846 roku, nakładem wydawnictwa Brockhaus, w Lipsku ukazała się książka pod tytułem „Róża z Przerwy” (niemieckie „Die Rose auf dem Pzerwa”), znanego już z serii romantycznych nowel, kilku dramatów i kryminałów Waltera Tesche. Pozycja ta zdobyła natychmiast niemały rozgłos, budząc z jednej strony oburzenie i ostry sprzeciw niektórych przedstawicieli elit, z drugiej zachwyt i uznanie szerokiego grona czytelników. Tak czy owak, nakład rozszedł się błyskawicznie.

Dlaczego o tym piszemy? Bo Przerwa to historyczna część Otmętu, dziś położona wprawdzie poza jego granicami, zaś Walter to naprawdę Wilhelm Tesche – właściciel Otmętu, Karłubca i Malni – postać tajemnicza i nieco kontrowersyjna.

Trudne dzieciństwo braci
Wilhelm Tesche urodził się w Solingen (Nadrenia Północna – Westfalia) w 1797 roku. Jego ojciec Karl Wilhelm był współwłaścicielem firmy produkującej brzytwy, która zbankrutowała dwa lata później. Wówczas ojciec przyszłego pisarza zajął się dość niejasnymi interesami. Gdy wkrótce popadł w konflikt z prawem, porzucił rodzinę i ukrywał się z obawy przed aresztowaniem...

 


 

To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
Szymon Kliszewski

Dodaj komentarz