Zamknij

Żydowski wpływ

13:01, 27.05.2014
Skomentuj
Gogolin • W minioną środę (20 maja) odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Portrety znanych i cenionych... z wizytą w gogolińskiej bibliotece”. Na zaproszenie miejscowych bibliotekarzy swoje wykłady wcześniej wygłosili Eryk Borończyk, Wawrzyniec Jasiński, Dorota Simonides, Witold Jasiński. Ostatnia w minioną środę swój wykład przedstawiła Regina Kalla-Szulc.
Prelekcja gogolinianki zatytułowana „Wpływ rodzin żydowskiego pochodzenia na rozwój gospodarczy i kulturalny Gogolina” zgromadziła ponad pół setki osób, które przez ponad godzinę słuchały opowieści o ludziach, którzy mieli niebagatelny wpływ na rozwój miasta, a po których dzisiaj zostały tylko cmentarz, kilka kamienic i pieców wapiennych.
 
Prawdziwa rewolucja
Najprawdopodobniej pierwsze rodziny Żydów zaczęły osiedlać się w Gogolinie około 1847 roku. W rejestrze z 1845 roku nie ma jeszcze nawet wzmianki o osobach wyznających judaizm. Z tego dokumentu dowiadujemy się jedynie, że w Gogolinie mieszkało wtedy 791 katolików i 5 ewangelików. Najprawdopodobniej osiedlanie się Żydów w Gogolinie (do połowy XIX wieku ta miejscowość uznawana była za najbiedniejszą w powiecie strzeleckim) właśnie od tego okresu spowodowane było budową linii kolejowej Wrocław-Gliwice oraz wzmożonym rozwojem przemysłu wapienniczego w tej miejscowości. Rewolucja przemysłowa gruntownie zmieniła status Gogolina i jego mieszkańców.
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%