Chusta ciepła

czwartek, 6 Listopad, 2014 - 06:00
Rozmowa • W wielu kulturach świata, na przykład w państwach afrykańskich czy azjatyckich tradycja noszenia dzieci jest dobrze znana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Postępowy Zachód zdecydowanie bardziej upodobał sobie wózki. Coraz więcej młodych matek szuka jednak rozwiązania, które dawałoby im większą swobodę, a jednocześnie umożliwiało bliskość z dzieckiem. - Można to osiągnąć, nosząc maluszka w chuście - twierdzi krapkowiczanka Magdalena Śmieja – Ohlaszeny, która cztery lata temu założyła stronę internetową www.chustomama.pl.
 
Jak zaczęła się twoja przygoda z chustami?
Z potrzeby chwili. Moje pierwsze dziecko było kompletnie „nieodkładalne”. Nic nie mogłam zrobić w domu, ponieważ mały od razu płakał. W końcu zaczęłam szperać w Internecie i postanowiłam spróbować zacząć nosić go w chuście. Podziałało do tego stopnia, że kiedy urodziłam córkę, praktycznie w ogóle nie potrzebowałam już wózka. Do dzisiaj się śmieję, że gdybym przy synu nie używała chusty, na drugie dziecko chyba bym się nie zdecydowała (śmiech).
 
Ile zajęło ci nauczenie się wiązania chusty?
Wiadomo – na początku szło to trochę opornie, mały się denerwował. Ale po kilkunastu próbach doszłam już do takiej wprawy, że przygotowanie siebie i dziecka do wyjścia zajmowało mi dosłownie parę minut. Znajomi zaczęli prosić mnie o udzielenie instrukcji. Potem znajomi znajomych i tak dalej... W końcu uznałam, że warto byłoby mieć wiedzę merytoryczną, również dla samej siebie, bo przy synu uczyłam się wszystkiego sama. Pojechałam na kurs do Warszawy, a wkrótce po jego zakończeniu założyłam stronę internetową. 
 
Co dał ci ten kurs?
Stałam się Akredytowanym Doradcą Noszenia Dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Mam więc uprawnienia do szkolenia innych w tym zakresie. Tak naprawdę jednak proces nauki trwa – rodzajów chust i nosideł oraz sposobów wiązań jest mnóstwo. Nadal nie czuję, żebym wiedziała wszystko na ten temat. 
 
 
To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
Kamila Huptas

Dodaj komentarz