Część trzecia • Tradycyjnie przez całe stulecia głównymi czynnikami miastotwórczymi były rzemiosło i handel. Od końca XVIII wieku kluczową rolę w większości przypadków zaczął jednak odgrywać przemysł. Krapkowice rozpoczęły swoją „rewolucję przemysłową” dość późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku, a Otmęt jeszcze później, bo w 1931 roku. Jednak w obu przypadkach w krótkiej perspektywie przyniosła ona kolosalne zmiany w charakterze tych miejscowości.
W 1965 roku aż 84,8% czynnych zawodowo mieszkańców naszego miasta pracowało w przemyśle, 3,3% w rolnictwie, a 11,9% w sektorze usługowym. Krapkowice były więc miastem o charakterze wybitnie przemysłowym. W tym czasie funkcjonowało na jego terenie dziewięć zakładów przemysłu podstawowego i siedemnaście drobnych zakładów przemysłu usługowego, w których pracowało łącznie 11 085 osób. Prawie 90% z nich pracowało u trzech największych pracodawców: w Śląskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Otmęt”, w Krapkowickich Zakładach Celulozowo - Papierniczych oraz w Zakładach Remontowo - Montażowych Przemysłu Papierniczego.
Wspomniane zakłady zlokalizowane były prawidłowo na obrzeżach miasta, choć urbaniści zwracali uwagę na niezachowanie strefy ochronnej wokół uciążliwej dla otoczenia fabryki KZCP. Zalecano, by w miarę możliwości wyprowadzić mieszkańców do innych części miasta, gdzie zaplanowano atrakcyjne tereny pod budownictwo mieszkaniowe i jednorodzinne (będzie o tym mowa w kolejnych odcinkach). „Zwolniony” obszar na zachód od torów kolejowych docelowo miał zostać zagospodarowany na tereny produkcyjno-składowe.
Cały artykuł w papierowym wydaniu "Nowin Krapkowickich"
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu nowinykrapkowickie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz