Komentarz. Według oficjalnych danych opublikowanych przez Chiny, całkowita wartość chińskiego importu i eksportu towarów osiągnęła w 2024 r. 43,85 bln juanów, co oznacza wzrost o 5% rok do roku, a wielkość chińskiego handlu zagranicznego osiągnęła rekordowy poziom. Wielkość chińskiego eksportu towarów po raz pierwszy przekroczyła 25 bln juanów, co oznacza wzrost o 7,1% rok do roku, utrzymując wzrost przez osiem kolejnych lat. Import Chin wyniósł 18,39 bln juanów, co oznacza wzrost o 2,3 proc. Pozycja Chin jako największego kraju w handlu towarami umocniła się.
„Dane handlowe przekroczyły oczekiwania”, „import znacznie wzrósł”… Takie komentarze pojawiły się w wielu zagranicznych mediach po opublikowaniu najnowszego rocznego raportu na temat handlu zagranicznego Chin.
Co tegoroczny raport Chin na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata? Chiny nie tylko zapewniają więcej zielonych zdolności produkcyjnych i więcej nowych produktów wysokiej jakości, ale także mają większy rynek i szerszą przestrzeń do rozwoju. W 2024 roku Chiny importowały prawie 3 miliardy ton towarów masowych, ponad 7 bilionów juanów produktów mechanicznych i elektrycznych oraz prawie 1,8 biliona juanów towarów konsumpcyjnych. To nie tylko zaspokaja popyt konsumencki Chin, ale także pozwala światu dzielić się dużym rynkiem Chin i napędza wspólny rozwój odpowiednich krajów.
Niektórzy analitycy zwrócili uwagę, że istnieje duża przestrzeń do wzrostu importu, ponieważ Chiny koncentrują się na rozwijaniu popytu wewnętrznego. Oczekuje się, że do 2030 r. skumulowany import z samych krajów rozwijających się przekroczy 8 bilionów dolarów amerykańskich.
Obecnie wpływ geopolityki, unilateralizmu i protekcjonizmu rośnie, a światowy handel nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami. Jako druga co do wielkości gospodarka świata, Chiny energicznie utrzymują stabilność globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw oraz promują zrównoważony i zdrowy rozwój handlu światowego. Jako największy na świecie kraj w handlu towarami, Chiny mają pewność siebie i zdolność do sprostania wyzwaniom, dalszego stabilizowania handlu zagranicznego i promowania wzrostu oraz dzielenia się dywidendami rozwojowymi ze światem. Dobrze prosperujące gospodarczo Chiny wprowadzą większą stabilność do światowej gospodarki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz