Zamknij

Czy konieczna jest regularna konserwacja i regulacja okien?

09:18, 18.07.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:19, 18.07.2024

Okna stanowią nieodłączny element każdego budynku, wpływając nie tylko na jego estetykę, ale przede wszystkim na komfort i efektywność energetyczną naszych czterech ścian. I chociaż często nie zwracamy na to większej uwagi, to okazuje się, że stan techniczny okien ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu życia codziennego. Czy to oznacza, że okna wymagają okresowej konserwacji i konserwacji?

Brak okresowej regulacji i konserwacji okien – co wtedy?

Często zdarza się tak, że podczas zakupu stolarki okiennej największą uwagę skupiamy na kwestiach estetycznych i tych związanych z parametrami użytkowymi. Mało który właściciel nowych okien pamięta natomiast o tym, by prawidłowo o nie dbać. Okazuje się jednak, że jedynie właściwa konserwacja i regularne czyszczenie okien mogą sprawić, że będą nam służyły przez długie lata w idealnym stanie, a także zachowają nienaganny wygląd. A co się stanie, jeśli o tym zapomnimy?

Lekceważenie czynności związanych z okresową konserwacją uszczelek i okuć okiennych, jak również pomijanie ich regulacji może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym m.in. do:

  • szybszego zużycia uszczelek;
  • szybszego starzenia się mechanizmów okiennych;
  • braku szczelności okien oraz ich przeciekania;
  • ścierania powłok ochronnych na okuciach i ramach;
  • wypaczenia ramy okiennej w przypadku okien drewnianych, a także pęknięcia ich struktury;
  • odbarwień i zarysowań;
  • parowania szyb;
  • trudności w otwieraniu i zamykaniu okien;
  • obniżonej trwałości okien, co może skutkować koniecznością szybszej ich wymiany.

Czy okna wymagają konserwacji? Odpowiedź jest prosta!

Wymienione wyżej powody jasno wskazują, że regularna konserwacja i regulacja okien jest nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna do tego, by mogły one zachować swój oryginalny wygląd i właściwości. Widać to chociażby na przykładzie okien plastikowych, które chociaż nie wymagają specjalistycznej konserwacji i impregnacji tak jak drewniane profile okienne, to i tak należy co jakiś czas poświęcać im nieco uwagi, aby mogły pracować płynnie i zapewniać należytą szczelność.

Jak przeprowadzać konserwację okien plastikowych?

Skoro już wiemy, czy okna wymagają konserwacji, to czas przejść do konkretów. Jeżeli chodzi o okna PVC, to tu należy przede wszystkim 2-4 razy w roku umyć szyby i plastikowe ramy okienne, na których widać drobne zabrudzenia. W przypadku pozostałych elementów konstrukcyjnych konserwację wystarczy przeprowadzać 1-2 w roku – najlepiej wiosną i jesienią.

Aby dokładnie umyć szyby okienne, warto sięgnąć po specjalne preparaty czyszczące, które nie uszkodzą ich powierzchni, a także będą wygodne w użyciu. Na początek należy usunąć kurz i zanieczyszczenia z powierzchni szyby przy pomocy ściereczki zwilżonej wodą. Następnie można przejść do dokładnego mycia szyb środkiem czyszczącym, który świetnie sprawdzi się także podczas czyszczenia ram okiennych. Oto prosta instrukcja, jak wykonać wszystkie czynności krok po kroku:

  1.  Otwórz okno i usuń brud zgromadzony w ościeżnicach.
  2.  Usuń kurz i zabrudzenia z bocznych części skrzydła okiennego, okuć i uszczelek.
  3. Sprawdź drożność odpływu wody.
  4. Wyczyść wszystkie elementy profilu okiennego przy pomocy wody z dodatkiem odpowiedniego preparatu (za wyjątkiem uszczelek, które wymagają przemycia wyłącznie wodą).

Co ważne, konserwacja okien polega nie tylko na ich regularnym myciu, ale też na konserwacji okuć okiennych oraz gumowych uszczelek. Okucia należy 1-2 razy w roku naoliwić smarem lub olejem, który zapobiegnie rozwojowi korozji, a także zapewni bezawaryjną pracę okuć oraz płynne otwieranie okien. Jeżeli chodzi o uszczelki, to te warto oczyścić, a następnie spryskać specjalnym smarem na bazie silikonu, który rozprowadzamy na całej ich powierzchni.

Konserwacja okuć drewnianych – jak zrobić to szybko, sprawnie i skutecznie?

Okna drewniane są szczególnie podatne na mikrouszkodzenia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg czy grad. Dlatego też regularna impregnacja drewnianych ram okiennych jest kluczowa, aby uchronić je przed poważnymi uszkodzeniami i deformacjami. Zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu co najmniej 2 razy w roku, używając specjalnych preparatów impregnujących, które nie tylko zwiększają trwałość okien, ale także poprawiają ich właściwości termoizolacyjne.

Równie ważnym elementem konserwacji okien drewnianych jest smarowanie ruchomych części i okuć. Podobnie jak w przypadku okien plastikowych czynność tę powinno się wykonywać 1-2 razy w roku lub za każdym razem, gdy zauważymy problemy z otwieraniem czy zamykaniem okien. Regularna pielęgnacja okuć zapobiega ich zużyciu i zapewnia płynne działanie okien przez wiele lat.

Czy nowe okna wymagają konserwacji i regulacji okuć?

Na koniec warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią, która często nurtuje właścicieli nowych okien, a mianowicie określenie czasu, kiedy należy po raz pierwszy je wyregulować, czyli zmienić docisk skrzydła do ramy lub wyrównać pozycję okna. Otóż okazuje się, że nawet nowe okna wymagają regulacji, którą należy przeprowadzać sezonowo, czyli przed latem i przed zimą.

Jak to wygląda w praktyce? Kluczowym aspektem jest odpowiednia regulacja okuć polegająca na przesunięciu ich bliżej uszczelki, aby zminimalizować istniejące nieszczelności okna. Przesunięcie okuć dalej od uszczelki zwiększa natomiast cyrkulację powietrza pomiędzy ramą a skrzydłem okiennym, co pomaga zapobiegać powstawaniu pleśni oraz nadmiernej szczelności.

Podsumowując, okresowa konserwacja i regulacja okien to klucz do ich długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji. Dzięki tym zabiegom okna będą nam służyć przez wiele lat bez większych awarii. Co ważne, większość opisanych czynności można wykonać samodzielnie, jednak jeśli natrafimy na bardziej skomplikowane zadania, takie jak np. regulacja poziomu skrzydła okiennego, warto zwrócić się z tym do specjalisty, który zadba o profesjonalne przeprowadzenie całego procesu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%