Zamknij

Przelewy z konta firmowego na prywatne bez tajemnic

art. sponsorowany + 10:16, 21.03.2025 Aktualizacja: 10:16, 21.03.2025

Prowadzisz działalność gospodarczą w Krapkowicach lub innej miejscowości i zastanawiasz się, czy możesz swobodnie przesyłać pieniądze między kontem firmowym a prywatnym? Nie zawsze jest to możliwe, gdyż istnieją pewne ograniczenia prawne. Jako przedsiębiorca musisz je znać, aby nie popełnić błędu, który może mieć prawne konsekwencje.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a przelew na konto prywatne

Swobodne przelewanie środków między kontem prywatnym a firmowym dotyczy wyłącznie osób z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi (JDG). Jeśli więc prowadzisz tego rodzaju przedsiębiorstwo, nie musisz obawiać się takich transakcji. Jesteś bowiem właścicielem obu rachunków i od ciebie zależy, w jaki sposób będziesz dysponował zgromadzonymi na nich środkami.

Zastanawiasz się, co jest tego powodem? Przy jednoosobowej działalności gospodarczej za wszelkie zobowiązania swojej firmy odpowiadasz majątkiem w nieograniczonym zakresie. Oznacza to, że w razie problemów z wierzycielami mają oni prawo do egzekucji środków zgromadzonych zarówno na firmowym, jak i prywatnym rachunku.

Spółka a przelewy między kontami

O ile przelewanie środków między kontem firmowy a osobistym przy JDG nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami, o tyle w przypadku spółek ta kwestia wygląda zupełnie inaczej. Dotyczy to spółek kapitałowych i osobowych. Jeśli prowadzisz taki rodzaj działalności, pieniądze z rachunku firmowego na prywatny możesz przelać jedynie w przypadku:

  • wypłaty dywidendy,
  • wypłaty wynagrodzenia za prace,
  • opłacania faktury,
  • opłacania czynszu najmu.

Wszelkie przelewy wykonywane z konta spółki muszą być odpowiednio zaksięgowane oraz udokumentowane. W przeciwnym razie narażasz się na konsekwencje ze strony organów skarbowych. Może to bowiem zostać uznane za działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Przedsiębiorca wykonujący niewłaściwe przelewy może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Jeśli nie masz pewności, czy możesz przelać pieniądze, skonsultuj tę kwestię z zaufanym i doświadczonym specjalistą z zakresu księgowości.

Czy przedsiębiorca zawsze potrzebuje konta bankowego?

Przepisy dopuszczają możliwość prowadzenia firmy bez konta bankowego jedynie w przypadku mikroprzedsiębiorców z JDG. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, aby można było posługiwać się takim statusem, firma w ciągu co najmniej jednego roku z dwóch ostatnich lat obrotowych musi:

  • zatrudniać średniorocznie mniej niż 10 pracowników

​lub

  • mieć roczne obroty netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie wyższe niż równowartość 2 000 000 auro (lub mieć sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie wyższe niż 2 000 000 euro).

Jeśli decydujesz się na prowadzenie działalności jako mikroprzedsiębiorca bez zakładania firmowego konta w banku, to nie możesz być czynnym podatnikiem VAT.

Art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców określa, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z działalnością gospodarczą musi odbywać się na rachunek płatniczy firmy, jeśli:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł lub równowartość w obcej walucie.

Jeśli zaistnieją wspomniane okoliczności, to konieczne jest założenie firmowego konta w banku.

Dlaczego warto mieć osobne konto firmowe?

Jeśli prowadzisz JDG i jesteś mikroprzedsiębiorcą, to i tak powinieneś rozważyć otwarcie rachunku firmowego. Jego prowadzenie zdecydowanie ułatwi ci zachowanie porządku w rozliczeniach i finansach. To niezwykle przydatne nie tylko w codziennej pracy, ale także w razie kontroli organów skarbowych.

Wiele banków oferuje produkty i usługi przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorców, z których można skorzystać, jeśli prowadzą rachunek firmowy. Dotyczy to np. księgowości online. Opłaty związane z prowadzeniem konta można ująć w kosztach uzyskania przychodu, co pozwoli nieco obniżyć koszty uzyskania przychodu.

Weź pod uwagę także to, że firma z własnym rachunkiem bankowym jest postrzegana zdecydowanie bardziej profesjonalnie. Zakładając konto, możesz wykreować odpowiedni wizerunek swojego przedsiębiorstwa. Jeśli interesuje cię temat przelewów z kont firmowych na prywatne i kwestie z nimi związane, sprawdź informacje, które znajdziesz w artykule: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/przelew-z-konta-firmowego-na-prywatne/.

Przedsiębiorcy wykonujący przelewy między kontami dość często zastanawiają się, jakie powinny mieć tytuły. Jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza należąca do osoby fizycznej, to w rzeczywistości nie ma to większego znaczenia. Warto jednak zadbać o właściwe nazewnictwo przelewów, co ułatwi odnalezienie konkretnego z nich, gdy będzie to konieczne. Jeśli prowadzisz spółkę, musisz zadbać o to, aby każda transakcja miała odpowiedni tytuł wskazujący, co jest powodem takiego działania np. wypłata wynagrodzenia lub zapłata za czynsz.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%