Zamknij

Perła otoczona legendami

13:27, 04.10.2016
Skomentuj
Dąbrówka Górna • Przejeżdżająca drogą krajową nr 45, czy autostradą A4 w okolicach Dąbrówki nietrudno zauważyć jasnożółtą wieżę, krytą czerwonym dachem. Jadąc zaś przez samą wieś jej główną ulicą – Opolską – nie sposób nie zauważyć starego muru i zabytkowych bram, a przez nie - pięknego pałacu. 
 
Przyćmiony przez Moszną, Kamień Śląski czy sąsiedni Rogów Opolski, pozostaje on ciekawym obiektem wartym przypomnienia. 
 
Co prawda, co legenda?
Najstarszym znanym źródłem historycznym, wspominającym dzisiejszą  Dąbrówkę Górną jest Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego z 1295 roku. Wieś zapisano w niej jako „Dambrona Goziconis”. Z roku 1393 pochodzi zaś umowa kupna-sprzedaży ziemi, w której bracia Jan i Adam Beesowie nabywają Rogów i Dąbrówkę z rąk niejakiego Herborta von Panse. W tym czasie żaden zamek w Dąbrówce zapewne jeszcze nie istnieje, choć legendy mówią o takiej budowli mającej się tu znajdować już w 1100 roku. Niegdyś miała zamieszkiwać go piękna i dobra księżniczka Dąbrówka, pochowana, a jakże, w srebrnym sarkofagu w podziemiu starej części zamku. 
 
Z rąk do rąk
Wieś Dąbrówka jeszcze przez wiele lat stanowiła część majątku zamku w sąsiednim Rogowie, należącego od 1490 roku do przybyłego z Moraw rodu szlacheckiego Rogoyskich z Rogoźnika. I to właśnie Rogoyscy najprawdopodobniej wznoszą niewielki zamek obronny w Dąbrówce, który zostaje zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Na jego miejscu w drugiej połowie XVIII wieku powstaje całkowicie nowy dwór, stanowiący najstarszą część obecnej budowli. Rogów tymczasem przechodzi w ręce spokrewnionego z Rogoyskimi rodu Wrbskich...
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%