Zamknij

Koksownia na zakręcie

10:51, 21.03.2017
Skomentuj
Rozmowa • Wojciechem Kaczmarkiem, dyrektorem Oddziału Zdzieszowice ArcelorMittal Poland na temat sytuacji koksowni w kontekście skarg pracowników na warunki pracy, skażenie środowiska oraz spodziewanej redukcji zatrudnienia w związku z wyłączeniem z użytkowania dwóch baterii koksowniczych.
 
- Koncern przykłada wielką wagę do bezpieczeństwa pracy. Pracownicy jednak skarżą się na liczne nieprawidłowości w zdzieszowickim zakładzie, które w konsekwencji przekładają się na ich bezpieczeństwo. Coraz częściej sygnalizują, że wspomniana troska w warunkach zdzieszowickiej koksowni jest tylko działaniem fasadowym, prowadzącym do poprawy statystyk. Jak by się pan odniósł do zarzutów o wieloletnie ograniczenia wydatków na prace modernizacyjne na terenie koksowni?
- Posłużę się przykładem: na modernizację zakładu w 21. wieku wydaliśmy około miliarda złotych. Najważniejsze zadania, które zrealizowaliśmy, to: modernizacja baterii systemu zasypowego nr 7, 8, 11, 12. Zbliżamy się też do końca modernizacji wydziału węglopochodnych, czyli wydziału oczyszczania gazu koksowniczego. Tę inwestycję kończymy już teraz, a normy, które ona spełnia już dziś, wchodzą w życie dopiero pod koniec 2018 roku. Infrastruktura koksowni jest na bieżąco odtwarzana, inaczej zakład przestałby istnieć. Ponadto jesteśmy pod ciągłym nadzorem Państwowej Inspekcji Pracy, która – owszem - wydaje zalecenia, ale nigdy nie są one do wykonania w trybie natychmiastowym; inspekcja nie ma też zastrzeżeń do realizacji tych zaleceń.
 
- Jednak zarzuty pracowników nie dotyczą zmodernizowanej części zakładu, a tej starej. Co więcej, kiedy jeden z naszych rozmówców próbował swojemu bezpośredniemu przełożonemu zwrócić uwagę w sprawie stanu infrastruktury na swoim stanowisku pracy, został przez niego dosadnie obsztorcowany.
- Na terenie zakładu mamy kilometry instalacji. Oznacza to, że praktycznie zawsze znajdą się elementy, które należy naprawić. Wprowadziliśmy audyty wykonywane przez pracowników dozoru. Są one dokumentowane, a ich celem jest jak najszybsze usuwanie tych odchyleń technicznych. Audyty dotyczą również zachowania ludzi - pracownicy muszą przestrzegać zasad i procedur dla swojego własnego bezpieczeństwa. Jeśli pracownik zgłasza nieprawidłowości swojemu mistrzowi, ten ma obowiązek rozwiązać problem. Nieco dłuższa droga to zgłoszenie nieprawidłowości związkom zawodowym...
 
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%