Zamknij

Na 110 lat wodociągów

22:17, 08.03.2024 Roman Chmielewski Aktualizacja: 22:29, 08.03.2024
Skomentuj

Krapkowice. Rynek pracy w Polsce notuje ogromne braki. - Praktycznie w ogóle nie ma na nim wysoko wykwalifikowanych specjalistów – mówi Piotr Wiora, prezes gminnej spółki Wodociągi i Kanalizacja w Krapkowicach. Krapkowickie wodociągi w tym roku obchodzą 110 lat istnienia, a prezes Wiora planuje w sposób bardzo praktyczny uczcić tę okrągłą rocznicę.

- Chcemy wyjść z ciekawą ofertą do młodych ludzi, którzy wahają się co chcą w życiu robić. Przygotowaliśmy właśnie dla nich cykl spotkań edukacyjnych pod hasłem „Hydraulik, instalator 110 lat w Krapkowicach” – mówi nasz rozmówca. Prezes chce zachęcać młodych do tego, aby rozpoczęli naukę w zawodach: technik instalacji sanitarnych, instalator czy hydraulik.

SUW, Delfin i hala

W planie jest zorganizowanie sześciu spotkań podczas, których młodzi ludzie zwiedzą bardzo znane obiekty, ale od strony, która zwykle jest dla nich zamknięta. Obiektami, które „prześwietlą” młodzi kandydaci na instalatorów będzie Stacja Uzdatniania Wody (SUW), kryta pływalnia „Delfin” oraz hala widowiskowo-sportowa im. Władysława Piechoty. – Pokażemy nastolatkom wszystkie procesy jakie odbywają się w takich firmach jak nasza. Młodzież zwiedzi między innymi SUW i posłucha o tym na czym polega proces uzdatniania wody. Pokażemy im także jak wyglądają nasze ujęcia – wymienia prezes.

Podłogowe w ścianach

Jeśli chodzi o pływalnię „Delfin” młodzi goście spółki zwiedzą miejsca pod basenem. – Wytłumaczymy im na czym polega przygotowanie wody basenowej, procesy energetyczne na przykładzie gazowej kotłowni basenowej oraz instalacji solarnej na pływalni, przygotowanie powietrza basenowego czy instalacji dezynfekcji – opowiada Piotr Wiora. Natomiast w otmęckiej hali na czynniki pierwsze zostanie rozebrany proces grzewczy dużego obiektu za pomocą ciepła z wnętrza ziemi. Mało kto wie, że hala ogrzewana jest za pomocą solankowych pomp ciepła i pionowych wymienników. – Najkrócej mówiąc w hali działa ogrzewanie podłogowe tyle, że umieszczone w ścianach. To rzadkość, bo większość tego typu obiektów ogrzewana jest systemem wymienników powietrznych – tłumaczy.

Współpraca ze szkołami

- Tych rzeczy na co dzień nie widać, ale warto się nimi pochwalić, bo to są instalacje na wysokim europejskim poziomie. Myślę, że to będzie dla tych młodych ludzi ciekawe doświadczenie – ocenia prezes WiK Krapkowice. Akcja adresowana jest do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, ale spółka w celu wykształcenia przyszłych pracowników, współpracuje już z jedną ze szkół zawodowych w Opolu. - Jesteśmy również na początku rozmów ze szkołą zawodową w Krapkowicach. Chcemy stworzyć wysoko wyspecjalizowane miejsca nauki zawodów w sferze instalacji zewnętrznych, które nas interesują – dodaje szef krapkowickich wodociągów.

Śląski kult pracy

Nasz rozmówca nie ukrywa, że 110 rocznica istnienia krapkowickich wodociągów jest świetną okazją do promocji pracy rzemieślników, która szczególnie na Śląsku przez dziesięciolecia była niezwykle doceniana i szanowana. – Ten kult rzemiosła, który panował na Śląsku pamiętają jeszcze dzisiejsi 40. czy 50-latkowie, natomiast młodzi ludzie już nie. Ten szacunek i prestiż rzemieślników powinien wrócić, tym bardziej, że zawody rzemieślnicze są coraz bardziej konkurencyjne pod względem płacowym oraz coraz ciekawsze – kończy prezes Wiora.

 

(Roman Chmielewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%