Zamknij

Bank dla Handlu i Rzemiosła

22:04, 05.10.2023 Aktualizacja: 12:06, 07.10.2023
Skomentuj

Nasza historia • Poznajecie ten budynek? Istnieje do dziś, choć niestety w mocno przebudowanej formie. Na zdjęciu z 1930 roku widzimy jego oryginalną i bardzo świeżą postać - obiekt został ukończony zaledwie rok wcześniej. Tak, to siedziba banku na rogu obecnych ulic Opolskiej i 1 Maja w Krapkowicach.

Na ścianie czytamy napis: „Bank für Handel und Gewerbe E.G.m.b.H.”, czyli „Bank dla Handlu i Rzemiosła, Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością”. To druga najstarsza, bo sięgająca korzeniami 1874 roku, instytucja finansowa w naszym mieście. Starsza o prawie dekadę była „Stadtsparkaße Krappitz”, czyli „Miejska Kasa Oszczędności w Krapkowicach”. Przyszły bank rozpoczął działalność jako „Vorschußverein Krappitz”, czyli „Towarzystwo Zaliczkowe”, założone z inicjatywy krapkowickich kupców i przedsiębiorców, którzy pomagali sobie nawzajem w zapewnieniu kapitału na zakup towarów i surowców. Z czasem ewoluowało ono w kierunku kasy pożyczkowej, by z dniem 31 grudnia 1901 roku stać się pełnoprawnym bankiem spółdzielczym. Wbrew nazwie był on otwarty nie tylko na klientów biznesowych, ale też na indywidualnych, udzielając kredytów hipotecznych oraz przyjmując lokaty długoterminowe.  

Dotarliśmy do sprawozdania finansowego „Bank für Handel und Gewerbe E.G.m.b.H.” za rok 1930, w którym czytamy, że spółka znajdowała się w bardzo niepewnej sytuacji. Na skutek wielkiego światowego kryzysu ekonomicznego wiele miejscowych firm i zakładów znalazło się na skraju niewypłacalności, bank wstrzymał udzielanie kredytów za to musiał wypłacić wielu klientom ich depozyty. Mimo wszystko jednak zdołał zamknąć rok z dodatnim bilansem i wypłacić swoim udziałowcom dywidendę w wysokości 5693 marek.

Ze sprawozdania dowiadujemy się, że prezesem zarządu banku był Josef Feineis, wiceprezesem Herbert Peschka, a przewodniczącym rady nadzorczej Alfred Hoffmann – wszyscy z Krapkowic. 830 udziałowców posiadało łącznie 879 udziałów o wartości nominalnej 600 marek. W ciągu roku 1930 ubyło 85 udziałowców, z czego 66 zrezygnowało z członkostwa, 6 zmarło, zaś 13 zostało usuniętych (nie podano przyczyny). Roczne obroty wyniosły 18 481 711 marek. Do obsługi klientów bank zatrudniał czterech pracowników.

Krapkowicki „Bank für Handel und Gewerbe E.G.m.b.H.” przetrwał wielki kryzys finansowy i funkcjonował z powodzeniem do stycznia 1945 roku. Jego splądrowana przez Sowietów siedziba została przejęta przez nowe polskie władze. Wówczas poniemieckie instytucje zostały rozwiązane, a ich aktywa unieważnione. Część dawnych udziałowców znalazła się trzy lata później w gronie założycieli dzisiejszego Banku Spółdzielczego w Krapkowicach.  

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%