Zamknij

Liczniki za 3 miliony

13:54, 25.10.2023 (roch) Aktualizacja: 15:47, 29.01.2024
Skomentuj

Gmina Krapkowice. Około trzech milionów złotych będzie kosztować operacja wymiany wodomierzy u odbiorców z terenu Gminy Krapkowice. Jednak Piotr Wiora, prezes gminnej spółki Wodociągi i Kanalizacja twierdzi, że wydatek ten szybko się zwróci, a dodatkowo będzie nie tylko dokładniej, ale i szczelniej oraz znacznie wygodniej…  

Pracownicy WiK Krapkowice sukcesywnie wymieniają około 4,5 tysiąca starych wodomierzy na nowoczesne elektroniczne przepływomierze. Operacja rozpoczęła się jeszcze w 2022 roku i potrwa do wiosny 2024. – Z tych 4,5 tysiąca sztuk do wymiany pozostało nam jeszcze nieco ponad 1,1 tys. Plan jest taki aby wiosną 2024 roku cały system był już w pełni funkcjonalny  - prognozuje prezes. 

„Wiedzą” o wyciekach

Nowoczesne wodomierze, albo raczej elektroniczne przepływomierze, charakteryzują się nie tylko bardzo dokładnym odczytem pomiaru wody, ale także tym, że odczyt odbywa się drogą radiową. Urządzenia wykrywają także awarie i nieszczelności sieci. - To system, który będzie nam pomagał w doszczelnieniu sieci wodociągowej. Choć funkcjonuje od niedawna już wykrył dwie awarie na terenie Otmętu. Urządzenia zasygnalizowały  wycieki, które potwierdziły nasze ekipy remontowe. Usterki natychmiast usunęliśmy minimalizując straty – mówi Piotr Wiora, który zwraca uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny fakt – znacznie niższe koszty związane z obsługą nowoczesnej sieci wodociągowej. – Do tej pory rok w rok musieliśmy angażować pracowników działu wodociągowo – kanalizacyjnego w odczyty,  wymiany i naprawy co generowało największe wydatki. Teraz odczyty odbywają się drogą radiową, a niezawodność nowych urządzeń jest znacznie wyższa niż tych starych - dodaje.   

Udogodnienia dla mieszkańców

Właśnie trwałość i niezawodność nowych urządzeń przesądziła o wydatku trzech milionów złotych. Nowoczesne przepływomierze mają służyć odbiorcom przez najbliższe 15 lat. Po tym okresie Urząd Miar będzie homologował grupę referencyjną składającą się z kilkudziesięciu urządzeń. Natomiast tradycyjne liczniki WiK wymieniał co 5 lat, a ich awaryjność była wyższa od tych elektronicznych. - Tradycyjne liczniki ze średniej półki cenowej są produkcji chińskiej i charakteryzują się stosunkowo wysoką awaryjnością. Liczniki wyższej jakości są w porównywalnej cenie do tych elektronicznych. Dlatego nasz wybór jest optymalny – dodaje prezes Wiora. Wymiana tradycyjnych liczydeł na nowoczesne uprości i uaktualni także kwestie rozliczeń za zużycie wody, co jest ważne dla mieszkańców. Aktualnie klienci krapkowickiego WiK płacąc za wodę raz na kwartał, teraz spółka zaproponuje im dodatkową opcję opłat co miesiąc.  – Być może dla niektórych mieszkańców te trzymiesięczne kumulacje były kłopotliwe i woleliby płacić częściej, ale mniej. Teraz będą mogli tak właśnie się rozliczać  – stwierdza nasz rozmówca.

 

((roch))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%