Burmistrz Zdzieszowic zamordowany

środa, 19 luty, 2014 - 01:00

Krępna • Ciało 69-letniego burmistrza znaleziono we wtorkowy wieczór (18.02) na jego posesji – ranczu „Kanadzie” w Krępnej. Służby ratownicze odebrały zgłoszenie o godzinie 20.52. Prokuratura z Kędzierzyna-Koźla ustala szczegóły tej makabrycznej zbrodni i nie udziela żadnych informacji, zasłaniając się tajemnicą śledztwa. Na miejscu całą sprawę badają policyjni wywiadowcy, technicy oraz grupa dochodzeniowo-śledcza. Cała posiadłość oraz pobliskie pola w promieniu kilkuset metrów zostały zabezpieczone przed osobami postronnymi. Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach przekazali sprawę Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wedle nieoficjalnych informacji wynika, że udział w tym wydarzeniu miały osoby trzecie, mówi się o kałuży krwi i poderżnięciu gardła sternikowi gminy Zdzieszowice.

Dieter Josef Przewdzing od 1975 r. pełnił funkcję sekretarza biura w UMiG w Zdzieszowicach. Następnie 1 czerwca 1984 r. został mianowany następną naczelnika UMiG. Od zmiany ustrojowej w 1990 roku pełnił funkcję burmistrza. Nieprzerwanie szefował więc zdzieszowickiej gminie od 39 lat. Ostatnimi czasy Dieter Przewdzing zasłynął ze swoich odważnych wypowiedzi na temat autonomii gospodarczej Śląska, o czym rozpisywały się ogólnopolskie media. Nie doczekał swoich 70. urodzin, które przypadałyby 24 lutego.

Wkrótce nowe szczegóły.

Galeria: 
Autor: 
MB

Komentarze

Dieter Przewdzing należał do najdłużej urzędujących burmistrzów w Polsce. Położył niewątpliwe zasługi dla rozwoju swojej gminy i powiatu. Cieszył się ogromnym społecznym zaufaniem i był autorem wielu ciekawych inicjatyw samorządowych. Czasami też wzbudzał kontrowersje swoimi pożytecznymi, aczkolwiek niezwykle oryginalnymi poglądami. Był wspaniałym kolegą, do tego człowiekiem niepospolitym, kontaktowym, życzliwym i otwartym dla ludzi. Szczerze mówił o tym co myśli. Ostatnio dał się poznać jako gorący orędownik gospodarczej autonomii Śląska, czym spowodował ogólnopolską debatę i przyspożył sobie zaciekłych przeciwników. W naszej pamięci pozostanie jako zasłużony samorządowiec, który dobrze przysłużył się Zdzieszowicom. Szczere wyrazy współczucia dla jego najbliższych, także dla mieszkańców Zdzieszowic i współpracowników. Niech spoczywa w spokoju. Jan Nadbrzeżny

Dodaj komentarz