Byle nie na węgiel

środa, 14 luty, 2018 - 06:15

Walce • Gmina dopłaci mieszkańcom wymieniającym stare kotły centralnego ogrzewania od 1,5 tys. do nawet 2 tys. złotych. Byle tylko nowe urządzenia nie działały na węgiel, ale na paliwa bardziej ekologiczne.

Uchwałę w sprawie udzielania dotacji celowych z budżetu gminy na wymianę źródeł ciepła podjęła na ubiegłotygodniowej sesji (7.02) Rada Gminy. Mieszkańcy będą niebawem mogli składać wnioski na dofinansowanie wymiany węglowego systemu ogrzewania na systemy oparte o biomasę, gaz ziemny, energię elektryczną lub olej opałowy. Wówczas będą mogli liczyć na dopłatę w wysokości 1,5 tys. złotych. Zaś jeśli zdecydują się na zakup i montaż pomp ciepła lub solarów, to dotacja może wynieść dwa tysiące złotych. W każdym wypadku wymagana jest likwidacja kotłów lub pieców węglowych, ewentualnie, w przypadku ozdobnych pieców kaflowych, ich odłączenie od przewodów kominowych.

Nie dla ekogroszku
Wsparcia z budżetu gminy nie otrzymają inwestycje polegające na zakupie przenośnych urządzeń grzewczych, ani zmianie lub modernizacji już istniejącego ogrzewania ekologicznego. Najwięcej kontrowersji wzbudził jednak zapis eliminujący z dopłat zakup kotła na ekogroszek. - Nie rozumiem tego, że w uchwale wyłączamy możliwość zastępowania starych pieców węglowych kotłami na ekogroszek, a sami montujemy takie kotły w naszych gminnych obiektach – zauważył radny Tomasz Banaś. - Powinniśmy, jako samorząd, dawać przykład mieszkańcom, montując jak najbardziej ekologiczne instalacje - mówił...

 

 

To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
ESKA

Dodaj komentarz