Ćwierć wieku funduszu

piątek, 21 Wrzesień, 2018 - 13:34

Ekologia • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym roku obchodzą ćwierć wieku funkcjonowania w polskiej rzeczywistości. Fundusze wspierają działalność samorządów, mieszkańców i firm w walce ze smogiem i niską emisją. Za pieniądze, które są w dyspozycji funduszu powstało wiele ekologicznych rozwiązań. W sumie przez 25 lat WFOŚiGW wydały na „ekocele” ponad 41 miliardów złotych na około 166 tysięcy przeróżnych działań.

Fachowcy od ekologi uważają funkcjonujący w Polsce system finansowania ochrony środowiska, składający się z 16 wojewódzkich funduszy, które współpracują z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za unikatowy.
Aktualnie najważniejszym wyzwaniem stojącym przed funduszami jest walka o czyste powietrze. Lada dzień ma wystartować rządowy program „Czyste powietrze” o łącznym budżecie 103 miliardy złotych. Dotacje będą przeznaczone dla mieszkańców, którzy będą mogli wymienić stare węglowe piece na nowe bardziej ekologiczne oraz dokonać termomodernizacji swoich domów.

 

Autor: 
ROCH

Dodaj komentarz