Lwy na Świńskim Rynku

piątek, 27 Maj, 2022 - 08:00

Z archiwum reklamy • Niedźwiedzie, wilki, hieny, a nawet lwy można było zobaczyć sto lat temu w Krapkowicach. Gdzie? Na Świńskim Rynku. Oczywiście nie na co dzień, ale od czasu do czasu takie i inne atrakcje bywały dostępne w tym miejscu.

Dziś, z uwagi na świadomość i wrażliwość ekologiczną, takie wydarzenia nie mają już racji bytu, ale w drugiej połowie XIX wieku  i na początku XX biły rekordy popularności. Obwoźne wystawy dzikich, egzotycznych zwierząt przemierzały miasta i miasteczka Europy, ciesząc gawiedź pokazami tresury, a nieraz nawet brutalnymi scenami karmienia drapieżników (na przykład wpuszczano do klatki lwa żywe jagnię), choć tych ostatnich na szczęście dość szybko zakazano i karmienie odbywało się już za pomocą porcji mięsa.
Wystawy drapieżników i pokazy ich tresury, a także różne inne atrakcje organizowano także od czasu do czasu w Krapkowicach. Ich miejscem czasem były błonia, a czasem Świński Rynek – miejsce dziś już zapomniane, bo od pół wieku nieistniejące. Gdzież więc znajdował się ów Świński Rynek? ...

 

To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
Szymon Kliszewski

Dodaj komentarz