Najważniejsze jest to co pod ulicą…

środa, 13 Wrzesień, 2023 - 16:29

Krapkowice.  Trwa długo wyczekiwany remont ulicy Prudnickiej. Prudnicka w Krapkowicach to taka ulica Marszałkowska w Warszawie – główna, reprezentacyjna, najbardziej ruchliwa (16-20 tysięcy pojazdów na dobę). Za 1,3 miliona złotych prawie kilometrowy odcinek ulicy Prudnickiej dostanie nowe, lepsze życie.

Inwestorem jest opolski Urząd Marszałkowski, gdyż ul. Prudnicka jest częścią drogi wojewódzkiej nr 409. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, który realizuje to zadanie zapewnia, że do końca września nie będzie już śladu po robotach budowlanych. Remont obejmuje wymianę nawierzchni drogi, budowę wysepek spowalniających w obrębie skrzyżowań, a także odtworzenie oznakowania pionowego i poziomego.

Pod ulicą Prudnicką

Co ciekawe remont ulicy Prudnickiej stał się pretekstem do przygotowań związanych z realizacją inwestycji, która poprawi bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców miasta w wodę. To właśnie dlatego zanim drogowcy przystąpili do odtworzenia nawierzchni ul. Prudnickiej plac budowy opanowali pracownicy krapkowickiej spółki Wodociągi i Kanalizacja. – Wykonaliśmy prace, które w przyszłości pozwolą na wyprowadzenie głównej magistrali wodociągowej z ulicy Prudnickiej. Teraz sieć wodociągowa ciągnie się od siedziby naszej spółki pod ulicą Parkową, dalej ulicą Prudnicką w stronę baszty i centrum miasta. A to nie jest bezpieczne rozwiązanie dla funkcjonowania miasta – mówi Piotr Wiora, prezes WiK Krapkowice.

Wodociąg burmistrza Barona

WiK podczas prac ziemnych zdiagnozował cztery, a może nawet pięć starych sieci wodociągowych. Najstarsza pamięta jeszcze początek XX wieku i rządy burmistrza Adolfa Barona, który rozpoczął wodociągowanie miasta. Natomiast najmłodsza sieć pochodzi z lat 60. minionego wieku. – Natknęliśmy się tam na odcinki sieci wodociągowych, które nie były uwzględnione na żadnych mapach. Kiedy uda nam się wyprowadzić wodociąg z ciągu drogi wojewódzkiej nr 409 wszystkie stare sieci pozostaną w ziemi. Taka jest praktyka tego typu robót na całym świecie – dodaje prezes. Przygotowania WiK do wyprowadzenie z ul. Prudnickiej wodociągu kosztowały około 20 tys. złotych.

To będzie kosztować

Sieci wodociągowe w ciągach drogowych to rzecz normalna, ale problem zaczyna się wtedy gdy dochodzi do awarii. - Naprawa sieci w takich miejscach doprowadza do ogromnych trudności w ruchu drogowym, dlatego wyprowadzenie sieci spod głównej arterii miasta da nam spory komfort w przypadku potencjalnych awarii. Jednym z możliwych wariantów jest „bezpieczny” przebieg nowej nitki gminnymi drogami, na których panuje znacznie mniejszy ruch pojazdów. Chodzi o ulice Parkową, Staszica, Krasińskiego do Moniuszki lub Szkolnej. Póki co jesteśmy po pierwszych rozmowach negocjacyjnych z projektantem – tłumaczy Piotr Wiora. Jednak ze względu na wysokie koszty, opisywane przez nas przełączenie wodociągu, będzie mogło zostać zrealizowane w perspektywie trzech - czterech lat.

Kanalizacja poboczem

Jeśli chodzi o sieć kanalizacyjną to także ciągnie się ona wzdłuż ulicy Prudnickiej, tyle tylko, że poboczem tej drogi od strony parku miejskiego.

 

 

Galeria: 
Autor: 
Roman Chmielewski

Dodaj komentarz