Zamknij

Nie taki szczur straszny...

12:43, 19.01.2016
Skomentuj
Rozmowa • Z krapkowiczanką AgnieszkąTurek, o jej miłości do szczurów hodowlanych.  
 
Od zawsze w życiu towarzyszyły ci zwierzęta?
Kiedy byłam dzieckiem, rodzice mieli psa. „Dina” warowała przy moim łóżeczku, a nieco później uczyła mnie zasad życia społecznego – odpłacała pięknym za nadobne, kiedy próbowałam ją ujeżdżać albo karać pacając po psim nosie linijką. Dyscyplinowała delikatnie, ale stanowczo, ucząc reguł obcowania z żywą i czującą istotą.
 
Czy był moment w twoim życiu, kiedy bałaś się szczurów?
Nie bałam się szczurów ani myszy, nigdy natomiast nie lubiłam węży i pająków. Spotkania z pełzającymi gadami chyba zawsze będą napawać mnie lękiem. Na szczęście nie widuję ich często, w przeciwnym razie musiałabym chyba pójść na terapię (śmiech).
 
Kiedy zafascynowałaś się tymi zwierzętami?
Gdy odeszła od nas „Dina”, prosiłam mamę o to, by mógł z nami zamieszkać inny pies, później marzyłam o króliku. Moje prośby nie zostały wysłuchane, więc postanowiłam „wybić się na niepodległość” i kiedy skończyłam 18 lat po prostu przyniosłam do domu szczura. Zabawne, ale zupełnie nie pamiętam, dlaczego akurat to zwierzę w końcu wybrałam. Pewne jest natomiast, że szybko pokochałam szczury, bo to naprawdę mądre i piękne stworzenia.
 
Ludzie sądzą, że szczury są niebezpieczne, bo gryzą i roznoszą choroby… 
Rozmawiam o szczurach z wieloma osobami i wiem, że odrazę wywołuje przede wszystkim ich długi ogon, kojarzący się niektórym z martwą dżdżownicą (śmiech). Jestem przekonana, że gdyby te zwierzęta miały miły i puszysty ogon wiewiórki, byłyby bardziej lubiane. Poza tym kojarzymy szczury z epidemią dżumy, trochę zresztą niesłusznie, bo okazuje się, że to nie same szczury przenosiły chorobotwórcze bakterie, ale pasożytujące na nich pchły. Nie da się ukryć, że te zwierzęta są szkodnikami – dziko żyjące bywają prawdziwym utrapieniem. Ludzkość od wielu wieków prowadzi zaciekłą wojnę ze szczurami, jednak bez większych szans na wygraną, bo to wyjątkowo inteligentne gryzonie.
 
Czy to prawda, że szczury są dobrymi pływakami i skoczkami?
Mogą pływać bez przerwy trzy dni i nurkować przez trzy minuty. Daleko skaczą, potrafią wcisnąć się w każdą szczelinę dzięki temu, że mają bardzo elastyczny szkielet, doskonale utrzymują równowagę, a ich zmysł węchu jest niezwykle czuły...
 
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%