Pół wieku sołtysem

środa, 12 Marzec, 2014 - 08:15
Ćwiercie • 11 marca przypada ogólnopolski Dzień Sołtysa. Z tej okazji odwiedziliśmy Alojzego Pohla, który pełni funkcję sołtysa Ćwierć, najmniejszej wioski 
w najmniejszej gminie powiatu krapkowickiego. Ale nie dlatego wybraliśmy do rozmowy pana Alojzego. Prawdziwym powodem jest to, że przewodzi on swojej wsi już pięćdziesiąty rok z rzędu! 
 
Jak to się stało, że został pan sołtysem?
Tak naprawdę, to przez przypadek. W 1964 roku zmarł poprzedni sołtys Andreas Kaczmarczyk. Wtedy Eryk Krauze, ówczesny naczelnik gminy w Walcach, spytał mnie, czy nie mógłbym tymczasowo zająć się wystawianiem „paszportów”, czyli świadectw pochodzenia zwierząt, co należało do obowiązków sołtysa. Byłem wtedy jeszcze trochę smarkaty, we wsi były starsze chłopy, ale zgodziłem się. Potem przyszedł czas zbierania kolejnej raty podatku rolnego i znowu naczelnik zwrócił się do mnie w tej sprawie. Zgodziłem się i na tę robotę. Wkrótce okazało się, że właściwie to ja wypełniam wszystkie obowiązki sołtysa Ćwierć, więc zgodziłem się nim zostać formalnie. I tak już zostało do dziś. 
To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
ESKA

Dodaj komentarz