Sesja w Zdzieszowicach

piątek, 21 luty, 2014 - 15:00

Zdzieszowice • Minutą ciszy oraz modlitwą poprzedzono nadzwyczajną, choć odbytą zgodnie z pierwotnym terminem sesję Rady Miejskiej. W miejscu, w którym zasiadał  burmistrz Dieter Przewdzing umieszczono zdjęcie, róże oraz symboliczny znicz. - Zawsze na naszej sesji omawiamy tematy ważne dla gminy, ale dzisiaj ze względu na okoliczność, przystąpimy do podjęcia uchwał, które muszą być podjęte dzisiaj – mówiła złamanym głosem przewodnicząca Rady Miejskiej Monika Wąsik – Kudla.

Głównym punktem sesji była sprawa wskazania kandydata na osobę, która do czasów wyborów samorządowych będzie pełnić funkcję burmistrza Zdzieszowic. - Wojewoda opolski w związku z podwzięciem wiadomości o śmierci burmistrza Zdzieszowic pana Dietera Przewdzinga zwrócił uwagę na konieczność wszczęcia przez organ nadzoru procedury przewidzianej w art. 28 ustawy o samorządzie gminnym, to jest wyznaczenie osoby pełniącej funkcję burmistrza. W związku z tym niezbędne jest natychmiastowe zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej celem podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu burmistrza – mówiła Wąsik-Kudla.

Jednogłośnie uchwalono (15 głosów za), że tą osoba będzie dotychczas pełniąca funkcje wiceburmistrza Sybila Zimerman. Pani wiceburmistrz w 2013 roku przez wiele miesięcy zastępowała już burmistrza podczas jego choroby. - Wszystko było zgodne z oczekiwaniami rady i samych mieszkańców. Teraz do 30 dni premier musi zatwierdzić ową kandydaturę, aby została zachowana płynność działania magistratu – podsumowała przewodnicząca Rady Miejskiej. 21 i 22 lutego są dniami żałoby w gminie. Uroczystości pogrzebowe Dieter Przewdzinga odbędą się w sobotę (22.02) o godzinie 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Antoniego w Zdzieszowicach. Długoletni sternik gminy zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Żyrowej.
 

To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
(MB)

Dodaj komentarz