Toksyczny okres

wtorek, 2 Październik, 2018 - 14:26

Czyste powietrze • Wielkimi krokami zbliża się okres grzewczy. W czasie jesienno-zimowym zanieczyszczenie powietrza osiąga największy w roku poziom. Za skażenie odpowiedzialna jest przede wszystkim niska emisja, czyli toksyczny dym z domowych pieców lub kotłowni.

Jednym z kroków jakie możemy podjąć, aby przyczynić się do rozwiązania tego problemu jest zmiana domowych pieców z węglowych na przykład na eko groszek lub przynajmniej zrezygnowanie z używania najgorszej jakości opału.

Elektorfiltry rozwiązaniem
Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej znaleźli sposób, jak dodatkowo wspomóc walkę z niską emisją. Rozwiązaniem mają być elektrofiltry, które znacznie obniżają emisję szkodliwych substancji z domowych pieców węglowych. Ich praca skutkuje usunięciem ze spalin pyłu, powstającego ze spalania w małych instalacjach paliw stałych, w tym węgla, odpowiedzialnego za zjawisko niskiej emisji. Wykorzystywane jest do tego pole sił elektrostatycznych działających na cząstki pyłu. Dzięki temu pył osadza się na ścianie elektrofiltru i nie wydostaje się ze spalinami do atmosfery. Taki elektrofiltr to skrzynka o wymiarach około 50 cm na 20 cm i zaprojektowany jest do używania na wylotach kominów...


 

To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
SIM

Dodaj komentarz