Będziemy tego pilnować!

wtorek, 12 Styczeń, 2016 - 12:15
Felieton naczelnego • Ostatnio przez Polskę przewala się dyskusja o roli mediów we współczesnym nowoczesnym społeczeństwie obywatelskim. Na pewno jest to temat ważny, choć pewnie nie tak ważny, jak jeszcze 20 lat temu, i nie tak ważny, jak wydaje się niektórym politykom. Dzisiaj coraz mniej ludzi interesuje się tym, co tradycyjne media mają do powiedzenia. Dorośli są zajechani przez wolny rynek, który uczynił z nich ludzi niewolnych, czyli takich, którzy goniąc za pieniądzem zapomnieli o tym, że są w życiu rzeczy ważniejsze i najważniejsze. Młodzież natomiast pasjonują się Facebookiem. Im głupsza, banalniejsza lub bardziej bulwersująca informacja, tym ma więcej zwolenników i fanów (to się nazywa chyba „polubienia” i „udostępnienia”). Zalewają więc umysły młodych ludzi banały, ohydztwa i głupoty, ale tak podobno było zawsze, tyle tylko, że środki przekazu tego informacyjnego badziewia zmieniały się w miarę upływy czasu, więc chyba nie musimy się martwić. Choć być może niektórym trudno jest dzisiaj w to uwierzyć, także współczesna młodzież kiedyś dojrzeje, spoważnieje i nabierze odpowiedzialności.
 
Ale nie o młodzieży rzecz się dzisiaj ma, tylko o mediach. Patrząc na nasze lokalne powiatowe podwórko warto również przy okazji tej ogólnonarodowej medialnej dyskusji zadać sobie pytanie o rolę mediów w życiu społeczno – politycznym powiatu krapkowickiego. Jaka powinna być rola takiego lokalnego medium, jakim są na przykład „Nowiny Krapkowickie”? Nowy roku to odpowiedni czas do przypomnienie sobie tego, co przyświecało nam kiedy „Nowiny” powstawały. Media generalnie powinny komentować rzeczywistość możliwie jak najobiektywniej i w sposób bezstronny. Gazety, telewizje, portale informacyjne nie są od tego, aby kreować rzeczywistość, eskalować emocje tam, gdzie ich nie ma, czy stwarzać medialne fakty. Dziennikarz nie jest po to, aby donosić na innych, tylko informować o zaistniałych wydarzeniach, natomiast egzekwowanie sprawiedliwości zostawić odpowiednim służbom. Dziennikarz nie jest po to, aby trzymać czyjąś stronę lub „reklamować” jakiś, na przykład zgodny z jego osobistym, światopogląd czy opcję polityczną. Media muszą być intelektualnie i światopoglądowo otwarte. I takie na pewno są „Nowiny Krapkowickie”, na łamach których każdy swobodnie i bez cenzury może się wypowiedzieć na każdy temat. 
 
Jednak naszą rolą jest nie tylko informowanie, komentowanie rzeczywistości czy umożliwianie każdemu swobodnej wypowiedzi, naszą rolą jest także piętnowanie niewłaściwych zachowań i postaw tak zwanych osób publicznych, a więc na przykład starostów, wójtów, burmistrzów czy radnych...
 
 
To jest część artykułu.
Całość możesz przeczytać w Nowinach Krapkowickich w wydaniu papierowym lub w wersji elektronicznej.

kup e-wydanie
Autor: 
Roman Chmielewski

Dodaj komentarz